SMAU
Shinja Martial Arts University



Your Subtitle text

Hall of Honors

Welcome to the Shinja Martial Arts University

"HALL OF HONORS"





This is not your typical "Hall of Fame"!


All Inducted Members into the "Hall of Honors" are men and women who are being honored for what they have accomplished in the martial arts and/or their communities.


A yearly even held in Sarasota, Florida, where at the conclusion of the event an awards banquet is held and presentation of the award takes place.

Contact Grandmaster John Enger for more information (941-812-5025)


 
  


 
2014 Inductees


Richard Hallman

Ju-Jitsu Soke of the Year

 

Jim Long

 Karate Soke of the Year

 

Don Schneider

 Judo Master of the Year

 

Emanuel John Rodriguez

 Warrior Spirit Award

Pastor of the Year Award

 

Ed Carlson

Internal Martial Arts Grandmaster of the Year

 

David Harris

School of the Year - Tai Chong School of Massage

 

Jeffrey Prather

Combat & Handgun Martial Arts Leader of the Year

Chaplain of the Year

 

Tony Southard

Platinum Pioneer Award - 50 years in the Martial Arts

 

Ashida Kim

Outstanding Lifetime Contributions to Martial Arts

 

Donald Miskel

Great Grandmaster of the Year

Christian Grandmaster of the Year

 

William Kelley

Lifetime Dedication to the Martial Arts

Christian Leadership Award

 

John M. Landry

Silver Lifetime Achievement - 40 Years in the Martial Arts

Martial Arts Ministry Award

 

Michael Helmick

Combat JuJitsu Master of the Year

Christian Martial Arts Leader of the Year

 

Michael Kinney

The S.M.A.U. Soke Blue Torch Award

Christian Soke of the Year

 

Bev Channer

Martial Arts Demonstration Team Leader of the Year

Christian Female Martial Artist of the Year  

 

David Skelton

Shinja Buke Ryu Master of the Year

House of Courage - Christian Martial arts School of the Year

 

Ryan J. Enger

ESOL Professor of the Year

 

 Laura Enger

Special Education Teacher of the Year

 

Michael Kreger

Operation Desert Storm Veteran of the Year

 

Ginger Kreger

United States Army - Warrior Wife of the Year

 

Javier Galan

The S.M.A.U. Great Grandmaster Leadership Award

 

Jay Blanton

Anti-Bullying Expert of the Year

Notable Contributions to Martial Arts

(Anti-Bullying Program)

 

Robert Blanton

Soke-Dai of the Year

Outstanding Academic Achievement

(International Honor Society)

 

Rick Green

Martial Arts Organization of the Year

"UNITED STATES SOKE COUNCIL"

 

Karin Kunnert-Peet

Outstanding Leadership Award

Christian Prayer Warrior of the Year

 

Michael S. Peet

"Special Recognition for Outstanding National Service"

United States Air Force & United States Postal Service


David LeBleu

Bushinkai Ninjutsu Grandmaster of the Year

Christian Entertainer of the Year

 

Michael McElroy

Christian Martial Arts Evangelist of the Year

 

Stacey McElroy

Spirit of Esther Award

 

Sydney Skelton

Inspirational Female Instructor of the Year

 

Laine Cooper

Most Dedicated Female Student of the Year

 

Payton McElroy

Outstanding Female Student of the Year

 

Liam McElroy

Most Dedicated Male Student of the Year

 

Mark Carter

Male Competitor of the Year

 

Pam Barberton

Student of the Year

 

Lynette Hart

Tae Kwon Do Instructor of the Year

 

Billy Clubb

Most Supportive Martial Artist

 

Rich Prascher

Tae Kwon Do Practitioner of the Year

 

Stephen L. Barber

Hawaiian Jiu-Jitsu Grandmaster of the Year

 

Michael Case

Handgun Martial Arts Black Belt of the Year

 

Luong Pham

Tae Kwon Do Master of the Year

Vietnamese Martial Artist of the Year

 

Steve Breakstone

Spirit of Life Award - Romans 8:2

 

Mark Shuey

Legend Award (CANEMASTERS - CANE-FU)

 

Karen Schlachter

Platinum Lifetime Achievement

 

Bryant Harrell

Christian Martial Arts Master of the Year

Most Distinguished Grandmaster of the Year

 

Grace Haueusler

International Champion of the Year

(Kumite & Kata)

 

 Kevin Putala

Christian Martial Arts Leader of the Year

 

Bruce Calkins

Most Distinguished Grandmaster of the Year

 

Mark Cody

Martial Arts Author of the Year

Christian Master Instructor of the Year

 

Tim Broussard

Most Dedicated Martial Artist of the Year

 

Frank Dux

American Icon of Martial Arts Award

 

Peggy Blanton

Most Supportive Martial Arts Wife of the Year

 

Greg Lacey

Master Instructor of the Year

 

Jerome Johnson (JJ)

 Most Inspiring Martial Artist of the Year

Mike Frazier

Outstanding Public Service Award

(City Prosecutor - Decatur, IL)

Founder of the Year

(JUUJIGUN JUJITSU)

 

 Larry McFadden

Kung Fu Grandmaster of the Year

Outstanding Christian Martial Artist of the Year

 

Tiffanie Higgins

Laido Instructor of the Year

Judo Black Belt of the Year

 

Shelby Prascher

Junior Black Belt of the Year

 

Israel Velez

Outstanding Achievement in the Martial Arts

 

Mike Williams

Male Internal Martial Arts Practitioner of the Year

 

Lydia Williams

Female Internal Martial Arts Practitioner of the Year

 

Ray Foley

Business Executive & Visionary of the Year

 

Susan Serota

Karate Master of Excellence Award

 

Barry Fergus Jones

Outstanding Contribution to Martial Arts

 

 John Spinks

Self Defense Expert of the Year

 

Dustin Dael

Black Belt Leadership Award

 

Sara Dael

Black Belt Leadership Award

 

Francis Phimphivong

Black Belt Inspirational Award

 

Stavro Liginos

Inspirational & Leadership Dedication Award

 

Sarah Lister

Black Belt Leadership Award

 

Billy Hamilton

Black Belt Leadership Award

 

Ed Walker

Black Belt Leadership Award

 

Arielle Walker-Sanders

Inspirational Black Belt Instructor

 

Seth Koehler

Dedication and Achievement in the Martial Arts

 

Jackie Prats

Black Belt & Leadership Dedication Award

 

Rickey Tindol

Dedication and Achievement in the Martial Arts

 

Adrian D. Gison

Inspirational Black Belt Instructor

 

Roland Stafford

Outstanding Dedication to the Martial Arts

 

Mary Williams

Black Belt Leadership Award

 

Richard Serota

Karate Master of Excellence Award

 

Linda Reim

Modern Arnis Senior Master Instructor of the Year

 

April Snellgrove

Attorney & Counselor at Law of the Year

 

Eugene Rice

Karate Grandmaster of the Year

 

Joseph Cook

Martial Arts Student of the Year

 

James Carver

Martial Arts Student of the Year

 

Daniel McDaniel

Martial Arts Student of the Year

 

Gabriel Sallaz

Male Black Belt of the Year

 

Kristie Niece

Female Black Belt of the Year

 

Cody Sizemore

Christian Black Belt of the Year

 

Casey Summer

Christian Martial Arts Student of the Year

 

Tim Layton

Karate Master of the Year

 

John Kovacs

Soke of the Year

Christian Leadership Award

 

Clyde Surrett

Most Inspiring Christian Martial Artist of the Year

 

Jack Hogan

Kyusho Jitsu Expert of the Year

Reginald King, Sr.
Spirit of David Award

Mark Pritts
Most Inspiring Christian Martial Artist

 

 



2014 EJJU - HANSHI VERNON BELL "SPIRIT AND LEADERSHIP AWARD"

 

Grace Haeusler

Jeffrey Prather

Donald Miskel

William Kelley

David Skelton

Frank Dux

 

2014 SMAU HUMANITARIAN OF THE YEAR AWARD


Ray Foley

Terrie Foley

 David Harris

Ashida Kim

Javier Galan

 

 A few photos from the 2014 Event!























2013 Inductees

MICHAEL KINNEY

The Great Grandmaster Leadership Award

 

JUSTIN OCH

Wing Chun Sifu of the Year

Christian Martial Arts Leader of the Year

 

SERGIO BARRIGO

Most Distinguished Grandmaster of the Year

Christian Martial Arts Grandmaster of the Year

 

KEITH FOSKEY

Founder of the Year

Martial Arts Pastor of the Year

 

DAVID SKELTON

Most Distinguished Master of the Year

Christian Master Instructor of the Year

 

MICHAEL KREGER

Public Safety/Security Director Award

 

JAY BLANTON

Most Inspiring Book of the Year Award 

Christian Martial Arts Chaplain of the Year

 

JOHN M. LANDRY

Combat Martial Arts Instructor of the Year

Christian Warrior of the Year


JOHN CARLOS LANDRY

Most Dedicated Martial Artist of the Year

 

BRYAN FASS

Health and Fitness Instructor of the Year

 

JASON CARTER

Self-Defense Expert of the Year

 

STEVE BREAKSTONE

Law Enforcement Lifetime Achievement Award

The Spirit of David Award - 2 Cor. 12:9

 

SYDNEY SKELTON

Christian Martial Artist of the Year

Assistant Black Belt Instructor of the Year

 

DAVID HARRIS

Visionary of the Year

Worldwide Educator of the Year - SRC4ALL

Goalie of Health Care Award - SRC4ALL

 

JAVIER GALAN

Living Legend Award

Spirit of Life Award - Romans 8:2

 

WILLIAM C. KELLEY

Karate Grandmaster of the Year

 

ASHIDA KIM

Ninjitsu Legend Award

 

RICK GREENE

JuJitsu Grandmaster of the Year

 

CHRIS GREENE

Soke Dai of the Year

 

ALEXANDRA DUSKY

Junior Black Belt of the Year

 

JOSH HART

Outstanding Tournament Coach

 

MEGAN REYES

Student of the Year

 

MARK CARTER

Male Black Belt of the Year

 

ALYNN STAUFFER

Outstanding Student of the Year

 

LYNETTE HART

Most Supportive Martial Artist of the Year

 

BEV CHANNER

Sensei of the Year

Spirit of Deborah Award - Judges 4 & 5

 

DEREK HERSHBERGER

Business of the Year - DRH Plumbing, Inc.

Businessman of the Year - DRH Plumbing, Inc.

 

KARIN PEET

Shinja Buke Ryu Kenpo Master of the Year

Female Christian Martial Artist of the Year

 

RAY FOLEY

Applied Qi Gong Therapy Black Belt of the Year

God's Rope Holder / Acts 9:23-25

 

SETH KOEHLER

Master Instructor of the Year

 

JACQUELINE PRATS

Inspirational Black Belt of the Year

 

BARRY FERGUS JONES

Dedication to the Martial Arts

 

SUSAN SEROTA

Master Instructor of the Year

 

RICHARD SEROTA

Master Instructor of the Year

 

PHILLIP JOHNSON

Black Belt Instructor of the Year

 

ROLAND STAFFORD

Inspirational Black Belt of the Year

 

STAVRO LIGINOS

Black Belt Instructor of the Year

 

BILLY HAMILTON

Black Belt Instructor of the Year

 

ED WALKER

Inspirational Black Belt Instructor

 

DUSTIN DAEL

Master Instructor of the Year

 

SARA DAEL

Instructor of the Year

 

RICKEY TINDOL

Black Belt Leadership of the Year

 

ANDREA HARKINS

Inspirational Dedication and Leadership

 

DAVID HARKINS

Dedication and Achievement in the Martial Arts

 

CINDY MASTON-MCKENNEY

Black Belt of the Year

 

JOHN SPINKS

Soke Dai of the Year

 

MARY WILLIAMS

Black Belt Instructor of the Year

 

ROBERT MAXWELL

Lifetime Inspirational Mentor Award

 

MITCHELL BOBROW

Lifetime Inspirational Mentor Award

 

CLARENCE MURRAY

Lifetime Inspirational Mentor Award

 

JOHN CRITZOS II

Tang Soo Do Inspirational Mentor Award

 

ELIZABETH DEVRIES

Exceptional Progress - Wing Chun Woman's Sparring

 

DR. LUIS BARTHELMESS, M.D.

Humanitarian Award

Lifetime Achievement in Medicine

 

CHARLENE F BARTHELMESS, R.N.

Lifetime Achievement in Nursing

Distinguished Recognition of Service - *Spanish Translator to the Medical Community*

 

MARLENE HALL

Humanitarian Healer of the Year

 

HEIKO RESKE

Shun Shen Tao's Iron Man of the Year

 

DR. CAROL BARTHOLOMEW

Chiropractor of the Year

 

DEBBIE HART

Shun Shen Tao Practitioner of the Year

 

DR. ALI TAHIRI

Medical Pioneer of the Year

 

RUBEN FELICIANO

Shun Shen Tao's Most Dedicated Practitioner

 

DIANA MACE

Faithful Supporter

 

MICHAEL BUCCI

Shun Shen Tao Outstanding Student of the Year 

 

JIM TRIDER

Steadfast Defender of the People

 

LON LYNCH

Innovative Health Care Practitioner of the Year

 

BRANDON SCHLIPF

Shun Shen Tao's Most Skilled Practitioner of the Year

 

MIKE WILLIAMS

Male Martial Arts Warrior of the Year

 

LYDIA WILLIAMS

Female Martial Arts Warrior of the Year

 

NANCY QUILLINAN

The Golden Inspirational Light Award 

 

CHRIS QUILLINAN

The Golden Inspirational Light Award 

 

CODY FOSKEY

Kata Practitioner of the Year

 

ASHLEE FOSKEY

Arnis Student of the Year

 

MICHAEL HELMICK

Christian Jiu-Jitsu Instructor of the Year

 

NATHAN DUTTON

Christian Karate Instructor of the Year

 

RABBIE WORDIE

National Instructor of the Year

 

TASHA WORDIE

Female Instructor of the Year

 

JAMES PURDY

Junior Instructor of the Year


ANTHONY SOUTHARD

Self-Defense Instructor of the Year

Spiritual Leader of the Year

 

Core Health, Category: Health Expansion in Energy System

Dr. Ed Carlson, Category: Energy Health Expansion, 501(c)3 Corporate President Founder & Developer of Core Health, Leader of Facilitators

GM Dr. David Harris, Category: Energy Health Expansion, Development and Stimulus Core Health “Application Research Team” Member

GM Ashida Kim, Category: Energy Health Expansion, Development and Stimulus, Core Health “Application Research Team” Member

Mary Ellen Rivera, Category: Energy Health Expansion, Corporate Treasurer,Core Health Superb Facilitator, Executive Organizer of Events, Go-To-Person, Quality Assurance Team Leader + +

Rie Anderson, Category: Energy Health Expansion, Development Stimulus, Core Health Mental Health Consultant and “Application Research Team”

Phil Orth, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Developer of Core Health in Schools, Teacher Scholarship Outreach, Co-Author “Core Health in Schools”

Dr. Linn Sennott, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Developer of Core Creativity and HEY! Yoga

Bill Sklodowski, Category: Energy Health Expansion, Development Stimulus, Business Advisor and Internet Outreach

Jewel McKeon, Category: Energy Health Expansion, Graphic Arts Expert, Business Advisor, Development Stimulus, Avid Promoter

Rick Eldridge, Category: Energy Health Expansion, Core Health Vice President, Development Stimulus, Integrity Advisor, Facilitator, Events Coordinator.

Brian Burke, Category: Energy Health Expansion, Development Stimulus, Books Prod, Cheerleader and Business Advisor

Heather Honey Smith, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Developer of Outreach to College Students and Leading a Full Semester for Dance Students.

Linda Chrystal, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Integration with Jin Shin Jitsu

Anthony Dennett, Category: Energy Health Expansion, Heart Forgiveness Outstanding Facilitator, Event Coordinator

Matt Layman, Category: Energy Health Expansion, CHIE Newsletter Editor, Heart Forgiveness Outstanding Facilitator, Outreach to Business World

Susan Butzke, Category: Energy Health Expansion, Core Health Fulfillment Center, Producer of Manuals, Animal Communications

Michael Barrett, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Developer of Addiction Outreach Program, Internet Advisor

Linda Carlson, Category: Energy Health Expansion, Corporate Secretary, Development Stimulus, Core Health Facilitator

Johan E. Miller, Category: Energy Health Expansion, Webmaster Extraordinaire Business and Internet Consultant, Core Health Outstanding Facilitator

Steve Cureton, Category: Energy Health Expansion, Guy in the Background, Development and Outreach Stimulus, Facilitator.

Jennifer Andrews, Category: Energy Health Expansion, Heart Forgiveness Outstanding Facilitator, Outreach to Hair Design Profession, VA Outreach

Daniel Funk, Category: Energy Health Expansion, 11 years with Core Health, Event Coordinator, Grantor of Scholarships, Facilitator

Beverly Barris, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Fundraiser through Art, Budding Group Leader

Ellen Spivey, Category: Energy Health Expansion, Core Health Development Stimulus, Integration with Grandmaster David, Wise Crone, plus individual Art, Book, and Joy outreach to enhance our world.

Dr. Livia Kohn, Category: Energy Health Expansion, World Ambassador for Core Health, Cross Culture Outstanding Core Health Facilitator, Co-Author of “Core Health ~ The Quantum Way to Inner Power,” Daoism Scholar

Dr. Carl Amodio, Category: Energy Health Expansion, Development Stimulus, Energy Consultant, Core Health “Application Research Team”

Shawna Pelton, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Boston Outreach

Margie Lynch, Category: Energy Health Expansion, Ireland Core Health Outstanding Facilitator, Combine with Herbal and Nursing Wisdom

Stephen Brewer, Category: Energy Health Expansion, Core Health Outstanding Facilitator, Author of “Happiness IS,” World Traveler and CH Missionary

Leslie Green, Category: Energy Health Expansion, First Core Health Facilitator, Daily Outreach to Individuals with Cancer, Development Team for Cancer Patients, contributor to book “Expanding Health in Our Energy ~ Cancer and Serious Illness”

Alexandra, Category: Energy Health Expansion, Early Researcher, Group Gatherer and Leader, Developer of Antioch Jail for Women Program, Integrate with other treatment modalities.

Patricia Star, Category: Energy Health Expansion, Heart Forgiveness Outstanding Facilitator, Outreach to Professional Communities.

Becky Hall,  Category: Energy Health Expansion, Early Researcher, Development Stimulus and Creator, Photo Expert, Idea Generator.


Just a few photos of the event!

















































2013 EJJU - HANSHI VERNON BELL "SPIRIT AND LEADERSHIP AWARD"

JASON CARTER

RICK GREENE

JAY BLANTON
ANTHONY SOUTHARD


          



2012 Inductees

Barry Cook – Martial Arts Actor of the Year

 

William C. Kelley – Lifetime Dedication to the Martial Arts

 

Enrique Torres – Mixed Martial Artist of the Year

 

Dylan Grayek – Assistant Instructor of the Year

 

Josh Hart – Assistant Instructor of the Year

 

Alynn Stauffer – Female Black Belt of the Year

 

Bill and Barb Sebree – Most Supportive Grandparents of the Year

 

Rich Prascher – Student of the Year

 

John Dinsmore – Inspiration Award

 

Tim Stratton – Martial Arts Youth Pastor of the Year

 

Lynette Hart – Martial Arts Leadership Award

 

Tony Southard – Tactical Operations Instructor of the Year

 

Dr. John M. Landry, Ph.D. – Law Enforcement Instructor of the Year

 

Maria Garcia – Landry – Outstanding Female Martial Arts Assistant Instructor

 

John Carlos Landry – Outstanding Korean Arts Black Belt

 

Melissa Almazan – Outstanding Christian Martial Arts Instructor

 

Dick Tomasello – Most Improved Christian Martial Arts Student

 

David Skelton – Martial Arts Ministry Award

 

Vanessa Greene – Female Master of the Year

 

Rick Greene – Pioneer of the Year in Martial Arts

 

Javier Galan – International Grandmaster of the Year

                 Platinum Lifetime Achievement in Martial Arts

 

Mario Hoffman – Diamond Lifetime Achievement in Martial Arts

 

Michael Kinney – Platinum Lifetime Achievement in Martial Arts

 

Patrick Dumas – Ninjutsu Master of the Year

 

Jeff Dukes Sr. – Christian Minister of the Year

 

Soke Dan Hausel – Soke of the Year

 

Dr. David Harris – Wong Fei Hung Award

 

Mark E. Megee – Isshin Ryu Master of the Year

 

Bev Channer – Christian Martial Arts Leader of the Year

 

Ashida Kim – Warrior Legend of the Year

 

Quoc L. Tran – Vietnamese Combat Martial Arts Grandmaster of the Year

 

Israel Velez – Outstanding Christian Founder of the Year

 

Edward Barry – Chin Na Instructor of the Year

 

Ruben Feliciano – Outstanding Loyalty Award

 

Michael Jacobs – Shotokan Yudansha of the Year

 

Walter Knochenmus – Shotokan Instructor of the Year

 

Travis Carney – Master Instructor Leadership Award

 

Benny Sledge – Master Instructor of the Year

 

Jay Vera – Grandmaster Kajukenbo Instructor of the Year

 

Chris Damiano – Kung Fu Sifu of the Year

 

Patty Heath – Lai Do Instructor of the Year

 

Dr. John E. Landry, M.D. – Martial Arts Medical Advisor of the Year

 

Tony Mayo – Most Distinguished Grandmaster of the Year

 

Lydia Williams – Most Dedicated Martial Artist of the Year

 

Wanda Harris – Most supportive & Inspirational Wife of the Year

 

Erle Montaigue – The TRUE LEGEND Award (posthumously)

 

Ray Foley – Overcomer & Spirit of a Warrior Award

 

Terrie Foley – Overcomer & Spirit of a Warrior Award

 

Geoff Ross – Patriot to the Arts

 

Dave Jullian – Most Dedicated Student of the Year

 

Nathan Lambert – Outstanding Student of the Year

 

Joseph Dixon - Christian Black Belt of the Year

 

Christopher Lambert – Most Supportive Black Belt of the Year

 

David Kirka – Women’s Defensive Tactics Instructor of the Year

 

Sandor Zombori – Judo Legend Award

Henry Patterson - Wing Chun Instructor of the Year

Selyna Moczary - Outstanding Black Belt of the Year

Michael Kreger - Public Safety/Security Director of the Year

Karin Kunnert-Peet - Public Safety/Security Officer of the Year 

 






























 


2012

EJJU - The Dr. Vernon C.F. Bell – Hanshi
“Spirit and Leadership Award”
_______________________________





Grandmaster Jeff Dukes Sr.

 

Sensei Bev Channer

 

Grandmaster David Harris

 

Grandmaster John M. Landry

 

Soke Michael Kinney, Ph.D.

 

 

                           





  2011 Inductees




Bev Channer Tae Kwon Do Instructor of the Year


Javier Galan Outstanding International Leadership Award & Warrior Legend of the Year


Ericka Gonzalez Mother of the Year

                 

Vanessa GreeneInspiration Award


Chris Greene (Nidai Soke) – JuJutsu Practioner of the Year


Rick GreeneSoke of the Year


David Harris Pioneer of the Year & Qi Gong Grandmaster of the Year


Michael Jacobs  Christian Martial Artist of the Year


Ashida Kim Martial Arts Publisher of the Year Qi Gong Instructor of the Year


Michael KinneyLegend of the Year


John M. Landry Christian Master of the Year


Nigel May – Korean Martial Art Expert of the Year


Karin Kunnert-Peet Female Master of the Year


Kenny RobertsBlack Belt of the Year


Tony Southard Combat Martial Arts Grandmaster of the Year


Quoc L. Tran Best Martial Arts School of the Year & Professor of the Year


Fernan Vargas Self-Defense Expert of the Year


Stoffel van Vurren Most Distinguished International Grandmaster of the Year


Jim WashingtonOrganization of the Year


Jim GrubbOrganization of the Year


Shane BurnetteOutstanding Christian Martial Artist of the Year


Walter Knochenmus Dedication to the Arts


Benny Sledge Diamond Lifetime Achievement


Danny Ruiz Professional MMA Fighter of the Year


Rick Simerly Kick Boxing Pioneer Award


Lydia Williams Most Supportive Student of the Year


Buddy Legnon Shotokan Master of the Year


Travis Carney Army Combat Medic Award of the Year


Buzz Conroy Kick Boxing Instructor of the Year


Paul Dyer Head Founder of the Year


Jay Blanton Christian Grandmaster of the Year


Robert Paul Blanton Christian Master Instructor of the Year


Jason W. Carter Most Distinguished Master of the Year


Ray FoleyHumanitarian Award


Kathy BlairHumanitarian Award


Ralf MietheHumanitarian Award


Ernest L. T. Peterson Sr.Freestyle Martial Arts Grandmaster of the Year


Tony BowlesPlatinum Pioneer


Daniel FrazierKajukenbo Grandmaster Instructor of the Year


Armando LagunaKajukenbo Grandmaster of the Year


Timothy BowlesKosho Instructor of the Year


Luther FranklinPlatinum Lifetime Achievement


Dr. John GriswoldMale Spiritual Leader of the Year


Susan GrayFemale Spiritual Leader of the Year


Jim NolanOutstanding Achievement in the Martial Arts


John Carlos LandryOutstanding Contribution in the Martial Arts


Maria Garcia-LandryFemale Martial Arts Warrior of the Year


John WongPraying Mantis Grandmaster of the Year


Chris DamianoWing Chun Instructor of the Year


Calvin LongtonHapkido Instructor of the Year


Timothy BowlesKajukenbo Professor of the Year


Marchris BowlesKajukenbo Instructor of the Year


Wes LeteoaKajukenbo Grand Champion Competitor of the Year


Ericka C. Iversen RuizHawaiian Kajukenbo Association Master of the Year


Christa JacobsonNinjutsu Master of the Year


Wes LetioaKung Fu Grand Champion Competitor of the Year

 

Jim RodriguezPlatinum Lifetime Dedication to Shotokan Karate


 

A Few 2011 Seminar and Hall of Honor Photos


























2010 Inductees



Grandmaster Ernie Reynolds
"Warrior Legend of the Year"
Title of "Professor" - Shinja Masters & Headmasters Council

Grandmaster Ashida Kim
"International Martial Arts Ambassador of the Year"
Title of "Professor" - Shinja Masters & Headmasters Council

Grandmaster Tony Southard
"Legendary Combat Karate Grandmaster of the Year"
Title of "Professor" - Shinja Masters and Headmasters Council

Grandmaster Quoc Tran
"Christian Martial Arts School of the Year"
"Ministerial Ambassador of the Year"

Grandmaster Jeff Dukes, Sr.
"Martial Arts Prayer Warrior of the Year"

Soke Rick Greene
"Legendary Christian Soke of the Year"

Master Vanessa Greene
"Female Martial Arts Warrior of the Year"

Grandmaster David Harris
"Legendary Internal Martial Arts Grandmaster of the Year"
Title of "Professor" - Shinja Masters and Headmasters Council

Grandmaster Victor Moore
"Legendary World Champion"

Grandmaster Michael Felkoff
"Tai Chi & Chi Kung Grandmaster of the Year"

Sensei Bev Channer
"Female Martial Arts Instructor of the Year"

Grandmaster Walter Rice
"Legendary Chi Kung Grandmaster of the Year"

Grandmaster Eugene Rice
"Most Distinguished Martial Arts Instructor of the Year"

Master Jonathan Kruger
"Martial Arts Youth Pastor of the Year"

Grandmaster Jimmy Mc
"Go-No-Sen Grandmaster of the Year - Undefeated"
Title of "Professor" - Shinja Masters & Headmasters Council

Grandmaster Soke van Vuuren
"Tactical Combat Instructor of the Year"

Grandmaster Javier Galan
"Hanshi: Senior Master Teacher of the Year"
Title of "Professor" - Shinja Masters & Headmasters Council

Master Clinton Jacobs
"Shotokan Karate Master of the Year"

Master Sean Smith
"Shorin Ryu Karate Master of the Year"

Grandmaster Donald Miskel
"Martial Arts Pioneer of the Year"





 
2010 Inductee Photos
 

 
 




 




 







Hero Sung by Mariah Carey
Website Builder